ZŠ a MŠ Jistebnice se nachází v jižních Čechách 15 km severozápadně od města Tábora. Obec je situována do nádherného údolí, kterým protéká potok Cedron. Jistebnicko se rozprostírá v kopcovité krajině s mnoha rybníky, krásnými lesy a loukami, proto je také vyhledáváno lidmi pro rekreaci a sportování všeho druhu.

Obec a okolí má ale také velmi zajímavou historii. První zmínka o Jistebnici se traduje již z roku 1262, kdy byla v držení pánů z Rožmberka. V 15. století se Jistebnice proslavila Petrem Hromádkou, husitským hejtmanem, spoluzakladatelem města Tábora. Z husitského období pochází Jistebnický kancionál - zpěvník husitských písní, nalezený na místní faře Leopoldem Katzem v roce 1872.

Dále v naší obci nalezneme architektonicky zajímavé stavby jako kostel sv. Michaela Archanděla, farní úřad, radnici, kašnu se sochou sv. Jana Nepomuckého, zámeček na náměstí.

Zde se nachází Pamětní síň Richarda Laudy, významného malíře a jistebnického rodáka. Součástí Jistebnice je i anglický park, který nechal založit Otokar Nádherný roku 1876. Zároveň zde nechal postavit v pseudogotickém slohu zámek.

Další dominantou je naše škola, která byla založena v roce 1864. Více se ale dozvíte o ZŠ a MŠ na našich webových stránkách.


ll